Innowacyjny monitoring zbiorników z paliwem

 

Innowacyjny monitoring zbiorników z paliwem- elastyczna sonda pomiarowa i centralka Tank Monitor

 

 

W szczecińskiej bazie firmy Balchem S.A tworzony został nowatorski system kontrolno-pomiarowy dla dziewięciu zbiorników wielkogabarytowych o wysokości do 22 metrów.

Opomiarowanie tak wysokich zbiorników, przy założeniu najbardziej precyzyjnego pomiaru w technologii magnetostrykcyjnej, możliwe było wyłącznie z użyciem amerykańskich sond elastycznych MTS, model Tank Slayer. Sondy te mają elastyczne elementy pomiarowe, które można zwinąć i dzięki temu łatwo przetransportować oraz zamontować bez użycia dźwigu. Dodatkową ich zaletą jest możliwość montażu w zapełnionych zbiornikach. Nie ma potrzeby opróżniania i wentylowania zbiorników przed instalacją. Elastyczne sondy MTS w Polsce pojawiły się po raz pierwszy, sprowadzone zza oceanu przez PetroConsulting do realizacji zlecenia w Baltchem S.A. Zastąpiły tym samym wysłużone i mniej dokładne sondy radarowe.

 

Wykorzystanie centralki Tank Monitor

 

 

 By uniknąć ogromu prac na tak dużych zbiornikach, związanych z typowym prowadzeniem okablowania sygnałowo-zasilającego , każda z dziewięciu sond została podłączona do zaprojektowanej i wykonanej przez PetroConsulting centralki Tank Monitor. Centralka odpowiada za zbieranie danych i transmisję ich na serwer. Urządzenie to można podłączyć do właściwie każdego znanego i współcześnie stosowanego urządzenia pomiarowego dla zbiorników paliwa lub innego medium, np. metanolu. Tank Monitor zbiera dane pochodzące z sond pomiarowych, interpretuje je i przetwarza, a następnie za pośrednictwem łącza GSM przesyła dane na dedykowany serwer. Tam podlegają dalszej analizie przez wytypowane osoby, mogące znajdować się dziesiątki kilometrów od lokalizacji zbiorników. Stworzony na potrzeby szczecińskiej firmy system uzbrojony w zespół sond rejestruje pomiary produktu, wody i temperatury, a dzięki oprogramowaniu PetroManager całkowicie zarządza magazynem paliw.

Artykuł „Innowacyjny monitoring zbiorników z paliwem”  NOWOCZESNA STACJA PALIW, nr 1 (16) – kwiecień/maj 2017