Zakładowa stacja paliw.

Zyskujące ostatnio, bardzo popularne hasło. Czym jest, komu i do czego służy, jak ją założyć i jak z niej korzystać ? 

W myśl ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (art. 2) jest to zbiór maszyn i urządzeń, które są własnością przedsiębiorstwa. Służą do zaopatrywania w paliwa płynne pojazdów, ciągników rolniczych, maszyn nieporuszających się po drogach, a także wybranych flot, które są używane przez przedsiębiorcę.

Wielkość zakładowej stacji paliw może być różna. Głównym wyznacznikiem będzie ilość zbiorników, ich pojemność i usytuowanie, podziemne lub naziemne. Dalej ilość i rodzaj dystrybutorów, a co za tym idzie ilość i rodzaj tankowanego sprzętu. W dużych firmach transportowych lub kopalniach są to duże stacje z podziemnymi zbiornikami. Natomiast w mniejszych firmach, bardzo często będą to naziemne zbiorniki z polietylenu o pojemności do 5m3.

Zakładowa stacja paliw

Ostatnio jednak coraz częściej podnoszony jest temat tzw. zakładowych stacji paliw w kontekście większej kontroli podmiotów korzystających z różnych paliw w celu wyeliminowania szarej strefy, która uszczupla finanse Skarbu Państwa. Mowa tu o łącznej pojemności zbiorników co najmniej 2,5 m3 dla wszystkich paliw ciekłych.

Faktem jest, że istnieją opinie mówiące o nadużyciach związanych z paliwem wewnątrz firm. Jest to jednak niewielki odsetek firm, które w pełni korzystają z własnych stacji paliw i dzięki temu lepiej funkcjonują i sporo oszczędzają.

Prawidłowo usytuowana i obsługiwana zakładowa stacja paliw niesie za sobą znaczne korzyści. Oprócz samej różnicy w cenie zakupu paliwa przynosi również oszczędności związane z brakiem potrzeby dojazdu do zewnętrznej stacji paliw, co zabiera czas i pieniądze.

Należy pamiętać także o tym, że dzięki zastosowaniu profesjonalnego automatu do tankowania z programem zarządzającym, zapewniamy sobie pełną kontrolę nad obrotem paliwa w firmie. Skutkuje to wymiernymi oszczędnościami z tytułu dokładnego rozliczania zużytego paliwa, określania czasu dostaw paliwa oraz jego ilości. Zapewnia ochronę przed kradzieżą i monitoruje stan podłączonych urządzeń. Wszystko to, by skupić się na swoich zadaniach, a nie zajmować się czym innym. Dzięki takiemu podejściu przyczyniamy się do wspierania działań proekologicznych i poprawy rozwoju świadomości ekologicznej w swojej firmie.

Posiadając zakładową stację na własne potrzeby, możemy finalnie obniżyć koszty zakupu i zużycia paliwa w swojej firmie nawet o 15%.

 

 

Jakie orientacyjnie koszty trzeba ponieść, by założyć zakładową stację paliw ?
Plastikowe zbiorniki 5000 litrów na ON z dystrybutorem i automatem do wydawania paliw

Ceny są bardzo różne w zależności od oczekiwanej pojemności zbiornika. Następnie od tego, czy chcemy mieć dystrybutor profesjonalny, czy nielegalizowany (dopuszczalny na stacjach zakładowych). Gdy myślimy o dobrej jakości naziemnym stalowym zbiorniku, powiedzmy 20m3, profesjonalnym dystrybutorze i automacie to możemy założyć, iż cena sprzętu z montażem, kosztami administracyjnymi i szkoleniem z jego użytkowania wyniesie około 120-160 tys. zł netto. Jednak mała zakładowa stacja paliw, dla której nie trzeba uzyskiwać pozwolenia budowlanego, ze zbiornikiem plastikowym o pojemności do 5 m3, dobrej jakości układem wydawczym i automatem kontrolującym paliwo, to koszt około 25 tys. zł.

Magazyn oleju należy umieścić w miejscu, w którym istnieje minimalne ryzyko kolizji z pojazdami i w odpowiedniej odległości od innych zabudowań czy granicy działki. Tam, gdzie to możliwe, należy chronić węże hydrauliczne przed uszkodzeniem. Samo użytkowanie zakładowej stacji paliw wyposażonej w tankomat nie wymaga żadnego dodatkowego zaangażowania ze strony firmy, gdyż wydawanie paliwa odbywa się samoobsługowo. Dostawa również zostaje automatycznie zarejestrowana i rozliczona. Natomiast dobrej jakości automat do tankowania sam będzie nadzorował stan urządzeń i w razie potrzeby sam zasygnalizuje potrzeby serwisowe lub urzędowe.

Jak zorganizować dostawy paliw do stacji zakładowej?

Paliwo na swoją stację kupujemy od dostawców hurtowych, których na rynku jest sporo. Przy wyborze firmy, która będzie nam dostarczać paliwo, należy wziąć pod uwagę cenę za litr paliwa z dostawą do naszej stacji. Trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie danej firmy, jej obecność na rynku i opinię innych klientów.

Obecnie każdy dostawca jest pod szczególnym nadzorem i w zasadzie to on jest zobowiązany do spełnienia wszystkich formalności prawnych i posiadania niezbędnych pozwoleń.

Podsumowując

Wydatki na paliwo stanowią dużą część kosztów w firmach posiadających własny transport lub park maszynowy. Warto zatem pomyśleć o sposobach na ich ograniczenie. Dobrym pomysłem wydaje się własna zakładowa stacja tankowań. Przedsiębiorca oprócz samej różnicy w cenie zakupu paliwa zyskuje także pełną kontrolę nad obrotem paliwa w firmie. Zakładowe stacje benzynowe to rozwiązanie coraz bardziej popularne, bardzo praktyczne, ekonomiczne i jednocześnie ekologiczne. 

 

Więcej na temat miejsca posadowienia zbiornika dowiesz się w artykule:

Gdzie mogę postawić naziemny zbiornik paliwa ?

 

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

 

Dawid Przewodowski

Kierownik Działu Handlowego i Marketingu

Łukasz Kwiatkowski

Specjalista ds. sprzedaży i marketingu