Jeśli w Twojej firmie jeden człowiek odpowiada za organizację i monitoring dystrybucji paliwa na potrzeby taboru wewnątrz firmy, to obecnie nie jest to dobra praktyka. Ważne i wrażliwe dane nt. tankowań, stanów zbiorników, rozliczania kierowców i pojazdów nie powinny być traktowane po macoszemu, czyli bez należytej uwagi. Człowiek, to tylko człowiek, który zawsze może się pomylić, może zapomnieć lub celowo nie odnotować pewnych tankowań. Niestety właściciel nie jest w stanie weryfikować poprawności tych danych na bieżąco. System zeszytowy, czyli ręczna ewidencja tankowań kierowców zapisywana zazwyczaj w zeszycie, dawno przestał spełniać swoją funkcję.

Automaty do tankowania

Odpowiedzią na takie potrzeby i problemy są automatyczne, nowoczesne urządzenia funkcjonujące z powodzeniem od wielu lat na polskim rynku. Urządzenia te, w zależności od potrzeb, podłączane są do istniejącego systemu wydawczego, tzw. automaty do tankowania lub tankomaty. Istnieją także wersje wbudowane w gotowy dystrybutor paliw, w którym łączą się z jego elektroniką, tworząc tzw. automatyczne dystrybutory.

Przy wyborze takich systemów powinniśmy kierować się profilem działalności własnej firmy, doświadczeniem producenta oraz oferowanymi funkcjami. Automat do wydawania paliw marki PetroMAT zarejestruje wszystkie dane, których potrzebujesz w swojej firmie. W dedykowanym oprogramowaniu udostępni dane: kto, kiedy, gdzie i ile zatankował. Podgląd dostępny jest wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu – na telefonie, komputerze lub tablecie, poprzez przeglądarkę www. Dodatkowo program PetroManager, jako jedyny na polskim rynku, pokazuje przepustowość dystrybutora w trakcie tankowania, co pozwala na kontrolę odstających od normy tankowań. Funkcja tworzy wykres wydajności dystrybutora umożliwiający wykrycie uszkodzenia sprzętu lub ewentualnych nadużyć (np. tankowanie do kanistra).

Nowoczesne oprogramowanie

Zaawansowany system kontroli spalania wszystkich maszyn, pozwoli na generowanie raportów wydań z podziałem na kierowców, maszyny czy odbiorców zewnętrznych (jeśli tankują na stacji inny użytkownicy, spoza Twojej firmy). Można podejrzeć aktualną cenę spotową paliwa w  Orlenie lub Lotosie. Sprawdzić stan zapełnienia zbiornika lub zrobić zdalną kalibrację. Można wyeksportować dane poprzez API do systemu nadrzędnego, a nawet zaplanować wymianę sezonową filtra paliwa. Możliwości takiego automatycznego dystrybutora jest mnóstwo. Dodatkowo program jest na bieżąco aktualizowany, a liczba dostępnych funkcji i udogodnień z każdą aktualizacją oprogramowania rośnie.

Dodatkowo, jeśli posiadany zbiornik paliwowy uzbrojony jest w sondę, to jest to kolejny, ważny aspekt prawidłowego i efektywnego zarządzania stacją paliw. PetroManager na podstawie danych zebranych z sondy pokaże stan paliwa w zbiorniku/zbiornikach oraz automatycznie zapisze wykrytą dostawę. Całość przeliczy do 15 st. C – czyli temperatury referencyjnej, w której rozliczamy paliwo. Jeśli Twoja stacja nie jest wyposażona w sondy pomiarowe, warto rozważyć taki zakup, nie jest on jednak niezbędny do prawidłowego rozliczania wydań.

Kontrola i oszczędność

Najważniejszym punktem pod względem ekonomicznym przemawiającym na korzyść automatów do tankowania to oszczędność. Jednorazowa inwestycja w sprzęt i oprogramowanie zwykle zwraca się już po 4-6 miesiącach. Posiadając własną stację paliw, kupujemy paliwo po cenach hurtowych, niejednokrotnie otrzymując również stały rabat. Cena paliwa może się więc różnić nawet o 50-80 groszy na każdym litrze w porównaniu ze stacją detaliczną. Oszczędzamy również na pracowniku, dotychczas obsługującego stację, którego można oddelegować do innej pracy. Kierowcy zwiększają swoją wydajność, nie marnując czasu na zbędne przestoje. Wyposażeni w karty identyfikacyjne sami tankują swoje pojazdy, nie czekając na człowieka, który wyda i ręcznie zapisze w „systemie zeszytowym” dane tankowania. Wszyscy zaczynają pracować bardziej efektywnie i wydajnie, mając więcej czasu i mogą zarabiać pieniądze dla swojej firmy. Czy jest coś ważniejszego ?