Koniec sieci 3G !?

Technologia przesyłu danych nieustannie się rozwija i ewoluuje. Obecnie wszystko zmierza w kierunku 5G i później zapewne 6G, a to niestety zwiastuje zakończenie komunikacji trzeciej generacji.

Minie jeszcze trochę czasu, zanim sieć 5G wyprze starsze technologie, jednak operatorzy już zaczęli pracę nad modernizacją swoich usług i stopniowe przechodzenie na nowy standard. Jest to tylko potwierdzenie, iż całkowite odejście od sieci 3G, to kwestia czasu.

Operator T-mobile jako pierwszy zdecydował się na całkowite odejście od technologii 3G na rzecz wyższych (4G LTE, 5G). Niebawem wyłączenia będą obejmować już cały kraj.

Szczegółowy harmonogram prac dostępny jest pod adresem:

https://www.t-mobile.pl/c/wylaczamy3g/harmonogram

Wyłączenia będą następować w różnych lokalizacjach stopniowo, począwszy już od stycznia do kwietnia włącznie.

T-mobile, a w przyszłości kolejne sieci planują zwolnić zajmowane pasma i tym samym dać więcej przestrzeni dla 4G LTE i 5G. Na pełną sieć 5G nie ma na razie co liczyć, jednak sieć 4G LTE to dla wielu już standard. Nie zmienia to jednak faktu, iż wyłączenie 3G może być dla naszych Klientów niemałym problemem. Szczególnie tych, których sprzęt zlokalizowanych jest na obszarach z ograniczonym dostępem do internetu.

 

Co dla Naszych Klientów oznacza wyłączenie sieci 3G T-mobile?

1. Zmiana karty SIM na innego operatora, np. Plus.

Wiąże się to ze zmianą operatora sieci z T-mobile na innego, który dalej wspiera technologię 3G. Umożliwiłoby to dalsze korzystanie z obecnego routera do transmisji danych na dedykowany serwer. Odejście wszystkich operatorów od 3G to niewątpliwie tylko kwestia czasu. Da nam to jednak większą swobodę przy wyborze przyszłościowych rozwiązań dot. stacji.

2. Wymiana routera + karty SIM (jeśli jest starsza niż 6 lat) u tego samego operatora.

Istnieje możliwość wymiany starej karty SIM u operatora T-mobile na nową, wspierającą technologię 4G LTE bądź 5G. W tym wypadku wiąże się jednak z koniecznością wymiany routera, który nie obsługuje wyższych technologii. W tym celu prosimy o kontakt z Państwa opiekunem handlowym.

3. Pozostanie przy obecnej karcie SIM, wyrażając jednocześnie zgodę na to, iż mogą występować problemy z przesyłem danych na serwer.

Nie należy obawiać się całkowitego zaprzestania przesyłania danych po wyłączeniu sieci 3G. Jak zapewnia operator, użytkownicy takich kart SIM automatycznie przejdą na sieć 2G, która jeszcze będzie aktywna.

 

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

 

Dawid Przewodowski

Kierownik Działu Handlowego i Marketingu

Łukasz Kwiatkowski

Specjalista ds. sprzedaży i marketingu